• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/nisasurucukursu/?qse
  • https://twitter.com/nisasurucukursu

C Sınıfı Tır Ehliyeti

Tır ehliyeti çeşitli yükleri taşımak için kullanılan araç tiplerini sürebilmek için alınması gereken bir belgedir. Teorik ve pratik olan ehliyet sınavlarını geçerek tır ehliyeti almaya hak kazanıldığında hafriyat, nakliye, araç taşıma ve diğer dorseli çekici türünde olan araç tipleri kullanılabilmektedir. Aksi takdirde normal araçlar için kullanılan ehliyetle tır sürmeye kalktığınızda hem aracınız trafikten men edilir hem de para cezası kesilerek ehliyetinize el konur. Eski dönemlerde D sınıfı içerisinde yer alan tır ehliyeti yönetmelikte yapılan son değişiklikle birlikte CE sınıfı içerisine dahil edilmiştir. Bu ehliyeti aldığınızda tırın yanında otomobil, ATV ve kamyon gibi araçları da kullanabilme hakkı elde edersiniz.

Tır Ehliyeti Nasıl Alınır?

Daha önce hiç ehliyet almadıysanız tır ehliyeti alabilmeniz için öncelikle B sınıf bir sürücü belgesine sahip olmanız gerekir. Bu nedenle eğer en baştan başlayacaksanız B sınıfı ehliyet için gerekli eğitimleri almalı ve sınavları da başarılı bir şekilde geçerek B sınıfı ehliyet almaya hak kazanmalısınız. Daha sonra aynı işlemleri C sınıfı ehliyet için de gerçekleştirerek başarılı olduğunuz takdirde CE sınıfına kayıt yaptırma hakkı elde edersiniz. CE sınıfı için gerekli olan eğitimleri ve direksiyon sınavlarını da geçerseniz size tır ehliyeti verilmektedir.

Tır Ehliyeti Alabilmek İçin Gerekli Olan Şartlar ve Evraklar Nelerdir?

Tır ehliyeti almak isteyen kişilerde aranan ilk şart C sınıfı ehliyete sahip olmaktır. C sınıfı ehliyet alabilmeniz için de daha öncesinde normal araçlar için kullanılan B sınıfı ehliyetinizin bulunması gerekir. Ayrıca kişi 21 yaşını doldurmuş olmalı ve sürüşü engelleyecek nitelikte bir sağlık problemi bulunmamalıdır.

Tır ehliyeti alabilmek için gerekli olan evraklar aşağıdaki şekilde sıralanabilir;

  • Üzerinde net bir şekilde TC numarası görünen nüfuz cüzdanı fotokopisi
  • 10 Adet biyometrik fotoğraf
  • Kişinin tır kullanabilmesi için herhangi bir engelinin bulunmadığını belirten sağlık raporu
  • Sürücü adayının geçmişte ateşli silah kullanmak, uyuşturucu ticareti, kaçakçılık ya da çeşitli terör olayları gibi herhangi bir suç işlemediğini gösteren sabıka kaydı belgesi
  • En az ilkokul olmak üzere diploma veya öğrenci belgesi


502 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
BİZİ ARAYIN

İnteraktif Sürücü ve Ehliyet Kitabı
Avcılar Sürücü Kursu ve Avcılar Ehliyet Kursu olarak, Nisa Sürücü Kursu 2009 yılında; yenilikçi yaklaşımımız ile müşterilerimize, sürücülere ve sürücü adaylarına Değer yaratmak, Doğruluk, Dürüstlük, Yasalara Uygunluk, Teknolojiyi Kullanmak, %100 Müşteri Memnuniyeti Sağlamak ve Toplumda Bilinçli Sürücüler Kitlesi Oluşturmak gibi değişmez temel ilkeler ile yola çıktık.