• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/nisasurucukursu/?qse
  • https://twitter.com/nisasurucukursu

B Sınıfı Otomobil Ehliyeti

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından getirilen son yönetmelik detaylarına göre B sınıfı ehliyet almayı düşünen adayların tamamlaması gereken bazı belgeler ve görevler bulunmaktadır. Bunlar;

Tüm teorik derslerin eksiksiz şekilde alınması (İlk Yardım, Araç Tekniği ve Trafik ve Çevre Bilgisi,
En az 14 kez almak üzere verilen direksiyon dersleri ve
Araç simülatör eğitimi

Direksiyon Sınavları İçeriği Değiştirildi

Son dönemlerde direksiyon ile alakalı eğitimlerin yetersiz ve niteliksiz olduğu düşünceleri yaygınlık kazanmış durumdaydı. Bu durumla birlikte Milli Eğitim tarafından direksiyon derslerinin içeriği daha zor hale getirildi. Aynı şekilde direksiyon sınavından geçmek için gereken görevlerde de artış sağlandı. Daha kapsamlı bir direksiyon eğitimi ile ehliyet alacak olan adayların da daha nitelikli hale gelmesi hedeflendi. Özellikle 2013-2014 seneleri arasında artan trafik kazaları sonucunda iyileştirme adına alınan kararlar, ehliyet kurslarını da olumlu anlamda etkisi altına almıştır. Adayların doğru ehliyet kursunu tercih etmesi de gerekiyor.

MEB onaylı ve sertifikalı, bir eğitimci olarak yer almaya hak kazanmış ve deneyimli öğretmenlerin verdiği ehliyet kursları çok daha başarılı sonuçlar sağlıyor. Adayların gerçekten trafiğe çıkmaya hazır olup olmadığını, ancak bu şekilde nitelikli öğretmenler anlayabilmektedir. B sınıfı otomobil ehliyetialmak için kursa yazılmayı düşünen adayların bazı belgeleri ve şartları hazırlaması gerekmektedir. Bunlar; 

8 tane ehliyete uygun şekilde çekilmiş biyometrik fotoğraf
Diploma
Varsa öğrenci belgesi
Nüfus cüzdanının aslı ve bir adet fotokopisi (Yeni fotoğraflı kimlikler ile kayıt daha kolay olmaktadır.)
'Sürücü Olmaya Uygundur' içeriğini bulunduran bir adet Sağlık Raporu 
Kan Grubu Kartı (ilgili sağlık kurumundan temin edilmeli)

Yeni B Sınıfı Ehliyet Hakkında Bilgiler 

B sınıfı otomobil ehliyeti hem otomobil hem de kamyonet kullanmak isteyen bireylere verilir. Belgenin sahibi, ehliyete dair belirlenmiş tip onayı yönetmeliklerine uymakla birlikte, 29/5/2013 tarihine ait ve 28661 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanmış olan Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği içerisinde belirlenen; eğitimleri tamamlamak ve ilgili sınavları geçmiş olmak şartı ile araç kullanabilir. B sınıfı ehliyet alan bireyler aynı zamanda, M, F ve B1 ehliyet sınıflarına ait olan tüm araçlar kullanılabilmektedir. B sınıfı otomobil ehliyetinin geçerlilik süresi 10 yıldır. Bu ehliyet için 18 yaş sınırı bulunmaktadır. 

Başvuru Şartları 

18 yaşını tamamlamış olmak
En az ilkokul düzeyinde eğitimlerin alınmış olması
Sağlık raporu
Adli sicil kaydı
Sürücü belgesinin süresiz şekilde geri alınmamış olması716 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
BİZİ ARAYIN

İnteraktif Sürücü ve Ehliyet Kitabı
Avcılar Sürücü Kursu ve Avcılar Ehliyet Kursu olarak, Nisa Sürücü Kursu 2009 yılında; yenilikçi yaklaşımımız ile müşterilerimize, sürücülere ve sürücü adaylarına Değer yaratmak, Doğruluk, Dürüstlük, Yasalara Uygunluk, Teknolojiyi Kullanmak, %100 Müşteri Memnuniyeti Sağlamak ve Toplumda Bilinçli Sürücüler Kitlesi Oluşturmak gibi değişmez temel ilkeler ile yola çıktık.