• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/nisasurucukursu/?qse
  • https://twitter.com/nisasurucukursu

Ehliyet almadan önce bilmeniz gerekenler

Geçtiğimiz aylarda gerçekleştirilen Ehliyet sınav sonuçları ay başında açıklandı. Siz de ehliyet almak istiyorsanız hem bazı şartları yerine getirmelisiniz hem de sürücü belge alma süreci hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Peki bunlar nelerdir? İşte ehliyet alma süreci hakkındaki her detay…

Ehliyet kaç yaşında olunmalıdır?

Ehliyet alabilmek için öncelikle Bakanlık onaylı bir sürücü kursuna kayıt yaptırmanız gerekiyor. A1, A2, F ve H sınıfı ehliyeti için 17 yaşını doldurmuş olmalısınız. B ve G sınıf sürücü belgesi için 18; C, D ve E sınıfları içinse 22 yaşını bitirmiş olmalısınız. Bu noktada bir istisna mevcut. Eğer üniversitelerin sürücü eğitimi veren yüksek okul ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin askerî ihtisas görevleri için subay/astsubay eğitimi veren okullarında ve uzman jandarma okullarında bulunan sürücü eğitimi kurslarından mezun olan kişilerde yukarıda beliritlen şartlar aranmıyor.

Ehliyet sınavlarında neler soruluyor?

Motorlu Taşıtlar Kursiyer sınavlarında hangi derslerden ne tür konular yer alıyor, hangi alandan kaç soru soruyor en çok merak edilen konuların başında geliyor. Adayların test tabi tutulduğu yazılı sınavda toplamda 50 soru yer alıyor. Bunların 12’si İlk Yardım’dan, 23’ü Trafik ve Çevre'den, 9’u Araç Tekniği'nden, 6’sı Trafik Adabı'ndan seçiliyor.

Ehliyet sınavları nasıl değerlendiriliyor?

Sürücü belgesine giden ilk adım yazılı sınavdan geçiyor. Bu sınavı başarılı bir şekilde tamamlayan adaylar daha sonra uygulama sınavına tabi tutuluyor.

Peki yazılı sınavda sorular nasıl hesaplanıyor?

Öncelikle sınavda işaretlediğiniz ve yanlış olan cevaplar dikkate alınmıyor. Sürücü adayının en düşük 70 puan alması gerekli. Bunun için 35 soruyu doğru işaretlemeniz yeterli olacaktır. Puanları hesaplayan e-Sınav yazılımı, adayların cevapladığı soruları, verdikleri cevapları, işaretledikleri soruların doğru ve yanlış cevap sayılarını sisteminin veri tabanında depoluyor. 100 puan üzerinden yapılan sınav değerlendirmesinde, 70 ve üzeri alan adaylar başarılı bir şekilde bu adımı geçmiş sayılıyor. Sınavda yer alan her sorunun değeri, eşit sayılıyor.497 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
BİZİ ARAYIN

İnteraktif Sürücü ve Ehliyet Kitabı
Avcılar Sürücü Kursu ve Avcılar Ehliyet Kursu olarak, Nisa Sürücü Kursu 2009 yılında; yenilikçi yaklaşımımız ile müşterilerimize, sürücülere ve sürücü adaylarına Değer yaratmak, Doğruluk, Dürüstlük, Yasalara Uygunluk, Teknolojiyi Kullanmak, %100 Müşteri Memnuniyeti Sağlamak ve Toplumda Bilinçli Sürücüler Kitlesi Oluşturmak gibi değişmez temel ilkeler ile yola çıktık.