• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/nisasurucukursu/?qse
  • https://twitter.com/nisasurucukursu

D Sınıfı Ehliyet Nasıl Alınır

 D sınıfı ehliyet

D sınıfı ehliyet
 D1, D1E, D ve DE şeklinde ayrılmaktadır. D1 ehliyetine sahip olan kişiler, 16 + 1 kişilik minibüs kullanabilme yetkisine sahiptir. Bunun yanında M grubu, B grubu ve F grubu ehliyete de sahip olmadan kullanabilme yetkisine sahiptir. D1 sınıfı ehliyete sahip olabilmek için en az B sınıfı ehliyete sahip olmak gerekmektedir. Başvuruların kabul şartı B sınıfı ehliyete sahip olmak ve 21 yaşını doldurmuş olmaktır.

D1E sınıfı ehliyet, 16 + 1 yani sürücüsü ile birlikte 17 kişilik minibüsün kullanımını sağlayan ehliyet sınıfıdır. E eki ile birlikte bu minibüslerin römorklu olanlarının kullanım yetkisi verilmiştir. D1E sınıfı ehliyete sahip olabilmek için en az D1 ehliyetine sahip olmak gerekmektedir. Bu ehliyet grubunda da 21 yaşını bitirip, 22 den gün almak yeterlidir.

D grubu ehliyetin karşılığı da otobüs ehliyetidir. Bu grup ehliyete sahip olanlar otobüs kullanabilme yetkisine sahiptir. Bu otobüslerin herhangi bir koltuk sayısı belirtilmemiştir. D sınıfı ehliyet almak isteyen bir sürücü en az B grubu ehliyete sahip olmak zorundadır. Ayrıca 24 yaşını doldurup 25 yaşından gün almış olması gerekmektedir.

DE grubu ehliyet sahibi kişiler, römorklu otobüs kullanabilme yetkisine sahip kişilerdir. Bu grup otobüsleri kullanmak için de herhangi bir koltuk ve yolcu sayısı belirtilmemiştir. Her uzunlukta ve her koltuk sayısında otobüs olarak geçen vasıtaları kullanabilme yetkisine sahip olan DE grubu ehliyet sahipleri, bu otobüslerin römork olarak eklenmiş şekillerini kullanabilmek amacıyla başvurmaktadırlar. DE grubu ehliyete başvurabilmek için en az D grubu ehliyet alma zorunluluğu bulunmaktadır. D grubu ehliyet ile DE grubu ehliyet başvurusunda bulunulmaktadır. Ayrıca bu grup ehliyete sahip olabilmek için de 24 yaş sınırı bulunmaktadır.  Bu ehliyet grubuna sahip olan kişiler; B grubu, M grubu, F grubu ve B grubu ehliyetin geçerli olduğu her taşıtı kullanma yetkisine sahiptir.  Ekstra bu ehliyetleri almasına gerek yoktur.

BİZİ ARAYIN

İnteraktif Sürücü ve Ehliyet Kitabı
Avcılar Sürücü Kursu ve Avcılar Ehliyet Kursu olarak, Nisa Sürücü Kursu 2009 yılında; yenilikçi yaklaşımımız ile müşterilerimize, sürücülere ve sürücü adaylarına Değer yaratmak, Doğruluk, Dürüstlük, Yasalara Uygunluk, Teknolojiyi Kullanmak, %100 Müşteri Memnuniyeti Sağlamak ve Toplumda Bilinçli Sürücüler Kitlesi Oluşturmak gibi değişmez temel ilkeler ile yola çıktık.